DOLAR 33,0855 0.16%
EURO 36,2599 0.5%
ALTIN 2.616,29-0,19
BITCOIN 2134891-0,46%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

PERA PALACE OTEL’DE OLAĞANÜSTÜ SU ALTI FOTOĞRAFLARI SÜRREEL BİR YOLCULUK!
  • Zeyna Gazetesi
  • Genel
  • PERA PALACE OTEL’DE OLAĞANÜSTÜ SU ALTI FOTOĞRAFLARI SÜRREEL BİR YOLCULUK!

PERA PALACE OTEL’DE OLAĞANÜSTÜ SU ALTI FOTOĞRAFLARI SÜRREEL BİR YOLCULUK!

ABONE OL
Ekim 24, 2022 16:52
PERA PALACE OTEL’DE OLAĞANÜSTÜ SU ALTI FOTOĞRAFLARI SÜRREEL BİR YOLCULUK!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAYGUN DURA’NIN OLAĞANÜSTÜ SU ALTI FOTOĞRAFLARI İLE SÜRREEL BİR YOLCULUK

Istanbul Concept Gallery ve Pera Palace Hotel iş birliği ile yepyeni bir sanat galerisine dönüştürülen Pera Palace Hotel/Galata Fuaye’de, su altı fotoğrafçılığında özgün çalışmalarıyla tanınan usta sanatçı Saygun Dura’nın “ARADA” sergisi 5 Kasım’a kadar devam ediyor.

Sanatçının Van Gölü’nde çektiği ve beş yıl boyunca üzerinde titizlikle çalıştığı inci kefalinin göçü ve Van Gölü’nün mercanları diye bilinen, gerçeküstü heykelleri andıran mikrobiyalitleri kapsayan sergi, izleyiciyi adeta büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor. 

Göç ve terk edilmişlik kavramları Saygun Dura’nın sürreel fotoğraflarında…

Van Gölü’nde yaptığı su altı çekimlerinde; göç kavramını inci kefalinin yeni yuvalar arayışıyla ve terk edilmişlik kavramını ise doğal su altı oluşumları mikrobiyalitlerle sembolleştiren Saygun Dura sanatseverlere büyülü dünyalar sunuyor. İnci kefalinin hayatta kalmak ve türünü devam ettirmek için çıktığı göç yolculuğunu içeren sergi aynı zamanda bazı yerlerde 40 metreden başlayan dünyanın en büyük mikrobiyalitlerine sahip Van Gölü’nün eşsiz florasına da odaklanıyor. Su üzerindeki ‘yaşam’ ve ‘canlılık’ ile suyun altındaki terk edilmiş bir antik kenti andıran ‘kimsesizlik’ olguları Dura’nın fotoğraflarında izleyiciyi sürreel tablolar hissi ile sarmalıyor.    

Saygun Dura’nın göçe ve terk edilmişliğe metaforik olarak odaklandığı ARADA sergisi 5 Kasım’a kadar pazartesi hariç her gün saat 12:30-19:00 arası Pera Palace HotelGalata Fuaye’de izlenebilir.

Sanatçı Saygun Dura hakkında:

Adana doğumlu olan 58 yaşındaki sanatçı 1989-1996 yılları arasında bir reklam ajansında fotoğrafçı ve fotoğraf direktörü olarak çalıştıktan sonra, 1996’dan günümüze, İstanbul’daki atölyesinde tanıtım fotoğrafçısı olarak meslek yaşamına devam etmektedir.

Dura, birçok üniversitede tanıtım fotoğrafçılığı ve yaratıcı fotoğrafçılık üzerine seminerlerin yanı sıra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni. Grafik Bölümü, Bahçeşehir Üni. İletişim Fak. Fotoğraf Bölümü ve İstanbul Fotoğraf Merkezi’nde Tanıtım Fotoğrafçılığı, Stüdyo ve Işık Teknikleri dersler de vermektedir. Ulusal ve uluslararası ödülleri olan sanatçı, İstanbul ve New York’da kişisel sergiler gerçekleştirmiş ve birçok karma sergiye katılmıştır. Sürrealizm izleği üzerinden yapıtını oluşturan Saygun Dura, bir yandan bireyin günümüz dünyasındaki konumunu irdelerken, bir yandan da Max Ernst, René Magritte ve Salvador Dali gibi sanatçılara göndermeler yaparak, fotoğraflarına nostaljik bir boyut kazandırmaktadır.

Editöre Not:

Mikrobiyalitler nedir?

Van Gölü’nün zemininden çıkan tatlı su, kalsiyumlu ve sodalı sudaki karbonatla birleşiyor ve biçim almaya başlıyor. Sonra göldeki bitkisel planktonların fotosenteziyle de üstü kaplanmaya başlıyor ve sürekli büyüme gösteriyor. Aldıkları biçim de ortama göre değişiklik gösterebiliyor. Mikrobiyalitler, Van Gölü’nün mercanları olarak biliniyorlar.  Dünyanın birçok yerinde bulunan mikrobiyalitlerin en büyükleri Van Gölü’nde.  

İnci Kefalinin Yolculuğu

İnci kefali milyonlarca yıldır Van Gölü’nde yaşayan endemik bir tür. Van Gölü’nde sodalı, tuzlu ve etrafı volkanik bir yapı olduğu için orada sadece inci kefali evrimleşerek uyum sağlıyor. Tek tür olarak devam ediyor yaşamaya. Mayıs aylarında neslini sürdürebilmek için akarsulara giren inci kefalleri, öncesinde fizyolojisinin sodalı sudan tatlı suya uyum sağlaması için ARADA bekliyor. Sergiye de ismini veren bu süreç sonunda vücudu tatlı suya alıştığı zaman nehre giriyor. Büyük bir çaba ve azimle akarsuyun kaynağına gitmeye çalışan inci kefallerinin sadece en güçlü olanları hedefe varabiliyor ve yumurtalarını bırakabiliyorlar. Tekrar göle dönerken de yine aradaki sodalı suya alışabilmek için yaklaşık 1 ay bekleyip sonra sodalı suya karışıyorlar. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.