DOLAR 33,0858 0.16%
EURO 36,2390 0.47%
ALTIN 2.612,96-0,33
BITCOIN 2134304-0,35%
İstanbul
34°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 39. TÜYAP KİTAP FUARI’NDA ‘KENT ENVANTERİ VE KENT ARAŞTIRMALARI’ SÖYLEŞİSİ 
  • Zeyna Gazetesi
  • Genel
  • KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 39. TÜYAP KİTAP FUARI’NDA ‘KENT ENVANTERİ VE KENT ARAŞTIRMALARI’ SÖYLEŞİSİ 

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 39. TÜYAP KİTAP FUARI’NDA ‘KENT ENVANTERİ VE KENT ARAŞTIRMALARI’ SÖYLEŞİSİ 

ABONE OL
Aralık 13, 2022 14:39
KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 39. TÜYAP KİTAP FUARI’NDA ‘KENT ENVANTERİ VE KENT ARAŞTIRMALARI’ SÖYLEŞİSİ 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 39. TÜYAP KİTAP FUARI’NDA ‘KENT ENVANTERİ VE KENT ARAŞTIRMALARI’ SÖYLEŞİSİ 

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ KÜLTÜR YAYINLARIYLA 39. KİTAP FUARI’NDA YERİNİ ALDI 

Küçükçekmece Belediyesi, 39. kez İstanbullularla buluşan TÜYAP Uluslararası Kitap Fuarında kültür yayınlarının yer aldığı stantla yerini aldı. Covid-19 pandemisi nedeniyle 2 yıl ara verilen TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 39. kez kitapseverlerle buluştu. Fuarın açılış törenine katılan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Küçükçekmece Belediyesi’nin standını ziyaret etti. 

Fuarın dördüncü gününde ise Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Arkeolog Dürdane Kaya, Şair ve yazar Hakkı Zariç’in katılımıyla Küçükçekmece’nin edebiyatı, tarihi ve doğal mirasının konuşulduğu ‘Kent Envanteri ve Kent Araştırmaları’ söyleşisi gerçekleştirildi. 

Güney Özkılınç: Küçükçekmece edebiyatçıların bir durağıdır 

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç Küçükçekmece’yi anlatırken, ‘’Küçükçekmece birçok kültürü içinde barındıran eski bir ilçe. Adının balıkçıların çektikleri çekçeklerden geldiği söyleniyor. Yarımburgaz Mağaraları da İstanbulluların ilk yerleşim yerlerinden birisi. Ayrıca Küçükçekmece Gölü Dünya’nın önemli lagünlerindendir. Küçükçekmece tarih boyunca sadece insanların değil kuşlarında göç yolu olmuştur. Küçükçekmece Gölünde 166 kuş türü var ve bunlar içinde Türkiye’de çok nadir görülen kuş türleri bulunuyor. Küçükçekmece aynı zamanda arkeolojik bir alan ve bir edebiyat durağı. Bir çok yazar Küçükçekmece’yi anlatmayı tercih etmiş. Yaşar Kemal, Tarık Dursun K.. gibi yazarlar eserlerinde Küçükçekmece’ye yer verirken; Rıfat Ilgaz, Hasan İzzettin Dinamo gibi edebiyatçılar da bizzat ilçede yaşamışlardır. Yani Küçükçekmece edebiyatçıların bir durağıdır. Küçükçekmece Belediyesi olarak yaptığımız envanter çalışmalarının amacı Küçükçekmece’nin tarihini, edebiyatını ve doğal mirasını koruma ve kayıt altına almaktır’’ diye konuştu. 

Dürdane Kaya: Küçükçekmece Havzası çok uzun yıllar insanları ağırlamış 

Küçükçekmece’de arkeolojik kazılar yapan Arkeolog Dürdane Kaya ise, ‘’Yarımburgaz Mağarasında MÖ.384 bin yıl öncesine kadar insanların yaşamış olduğunu arkeolojik verilerle kanıtladık. Bu da demek oluyor ki Küçükçekmece havzası çok uzun yıllar insanları ağırlamış. Günümüze baktığımızda çok büyük bir kentleşme ve insan sirkülasyonu hala devam ediyor. Küçükçekmece’nin yerleşim yerine dönüşmesindeki önemli faktörler; içerisinde barındırdığı ulaşım ağları yani kuzeyde tem otoyolu, güneyde D100 karayolu ve raylı sistemler bulunmasıdır. İlçedeki arkeolojik kazılar kimi zaman yıkılan evlerin içerisinde, kimi zamanda Marmaray çalışmalarında tespit edilen noktalarda gerçekleşti ve sonuçları özenle envantere geçirildi. Çalışmalarımız sırasında bize destek veren Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’ye ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç’a teşekkür ederim’’ dedi. 

Hakkı Zariç: Çok çeşitli insan hikâyeleri var 

Küçükçekmece’yi edebi yönden ele alan Yazar Hakkı Zariç ise, ‘’Eskiden İstanbul’a girişlerin Küçükçekmece Köprüsünden yapıldığını Reşad Ekrem Koçun kitaplarından biliyorum. Küçükçekmece’de çok çeşitli insan hikâyeleri var. Mesela Sennur Sezer, Halkalı demiryolu lojmanlarında yaşıyor ve Gecekondu şiirini burada yazıyor. Sezer şiirinde Halkalı ve çevresini, insanları izlenimleriyle yazıyor. Sevilen, bilinen film yönetmenlerinin bir kısmının çocukluğu Küçükçekmece’de geçiyor. Çok sayıda yazar da Küçükçekmece’de hayatına devam etmiştir. Küçükçekmece 1950’de 1500- 2000 nüfuslu bir yerleşim yeriyken şimdi milyonla anılan bir ilçeye dönüşümü çok fazla ayrıntı içeriyor ve biz bu ayrıntıyı envantere aktarmaya çalışıyoruz’’ dedi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.