DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19841252,08%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güney Çin Denizi’nde düşen F-35, ABD ile Çin arasında yeni bir krize neden olabilir

Güney Çin Denizi’nde düşen F-35, ABD ile Çin arasında yeni bir krize neden olabilir

ABONE OL
Ocak 29, 2022 01:24
Güney Çin Denizi’nde düşen F-35, ABD ile Çin arasında yeni bir krize neden olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde Güney Çin Denizi’nde bulunan ABD donanmasına ait USS Carl Vinson uçak gemisinde, askeri tatbikat sırasında facianın eşiğinden dönülmüştü.

ABD’ye ait F-35 savaş uçağı, uçak gemisine inmeye çalıştığı sırada düşmüştü.

ABD ve Çin, egemenlik ihtilaflarına konu olan Güney Çin Denizi’nde kaza yapan Amerikan F35 savaş uçağı nedeniyle, bir kez daha karşı karşıya geldi.

OLAY, GERGİNLİĞİN FİTİLİNİ ATEŞLEYEBİLİR

Carl Vinson ve Abraham Lincoln uçak gemisi filolarının Güney Çin Denizi’nde müşterek tatbikat yaptığı sırada yaşanan olay, bölgeyi kara suları olarak gören Çin ile ABD’yi karşı karşıya getirebilecek bir gerginliğin fitilini ateşleyebilir.

ABD VE ÇİN ARASINDA, ENKAZA EN ÖNCE ULAŞMA SAVAŞI

ABD’li bazı askeri uzmanlar, Çin’in düşen uçağı ABD’den önce bulmak üzere derin dalış kabiliyetine sahip bir denizaltıyı bölgeye gönderebileceğini ifade ederken, Washington yönetiminin harp teknolojisi ve istihbarat açısından kritik değeri olan uçak enkazının Pekin’in eline geçmemesi için tedbir alacağı, enkaza onlardan önce ulaşmaya çalışacağı öngörülüyor.

7. Filo Sözcüsü Nicholas Lingo, önceki gün yaptığı açıklamada, “ABD Donanmasının enkaz çıkarma operasyonları için ayarlamaları yaptığını” ifade etti. Lingo uçağın nerede düştüğüne dair bilgi vermekten kaçındı.

ENKAZ, HARP TEKNOLOJİSİNE DAİR KRİTİK BİLGİLERİ ELE VEREBİLİR

Uzmanlar, ABD’nin, bir tanesi 100 milyon dolara mal olan yüksek teknolojiye sahip savaş uçağının enkazının Çin’in eline geçmesini istemeyeceğine dikkati çekiyor.

Singapur’daki S. Rajaratnam Uluslararası Çalışmalar Okulundan kıdemli araştırmacı Richard Bitzinger, enkazın kaplamasının, radardan gizlenme sensörlerinin ve veri işleme donanımlarının, ileri harp teknolojisine sahip uçakla ilgili kritik bilgileri açığa çıkarabileceğini belirtti.

Çinlilerin de enkaza ulaşmaya çalışacağını düşündüğünü ifade eden Bitzinger, “Bu durumda eminim ABD Donanması da uçağın düştüğü yeri çevrelemeye çalışacak ve enkaz kurtarma gemileri gelene dek bölgeyi kordona almak isteyecektir. Çinliler enkaza açık veya gizli şekilde ulaşabilirler mi, buna kabiliyetleri var mı bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

7. Filo Sözcüsü Lingo da Çin’in olası girişimine dair sorulan soru üzerine, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu konudaki niyetlerine dair spekülasyon yapmak doğru olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“BİZ ONLARIN SAVAŞ UÇAĞIYLA İLGİLENMİYORUZ”

Çinli yetkililer ise uçağın enkazına ABD’den önce ulaşmaya çalışacaklarına dair spekülasyonu reddetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, düzenlediği basın toplantısında, AA muhabirinin konuyla ilgili sorduğu soruya verdiği yanıtta, “Biz onların savaş uçağıyla ilgilenmiyoruz.” dedi.

Kazanın, ABD’nin Güney Çin Denizi’nde yol açtığı ilk hadise olmadığını, yakın zaman önce bir ABD denizaltısının sualtı dağına çarptığını hatırlatan Sözcü Cao, “O zaman da tatmin edici bir açıklama yapılmadı. Şimdi ise savaş uçağının inişinde kaza olduğu söyleniyor. Umarız ilgili ülke güç gösterisi yapmak yerine bölgesel barışa ve istikrara katkı sağlayan eylemlerde bulunur.” ifadelerini kullandı.

Çinli yetkililer olayın detaylarına ilişkin yorum yapmaktan kaçınsa da bazı askeri uzmanların değerlendirmeleri Çin basınında yer buldu.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanma Araştırmaları Akademisinden kıdemli araştırmacı Cang Cünşı, gazetesine yaptığı değerlendirmede, ABD gemilerinin ve uçaklarının Batı Pasifik’te sıkça kaza yaptığına dikkat çekerek, “Bu kazalar ABD’nin yıl boyunca devam eden yoğun görevlendirme trafiğinden ötürü oluyor. ABD askeri personelini yüksek gerilim altında tutan operasyonlar, onları fiziksel ve zihinsel olarak yıpratıyor. Bu durumda kazalar kaçınılmaz oluyor.” yorumunu yaptı.

Bir diğer ​​​​​​​Çinli askeri uzman Vey Dongşu da gazeteye yaptığı açıklamada, kazanın F35C’lerin henüz güvenilir operasyonel düzeye ulaşmadığının veya pilotların uçağı yeterince tanımadığının göstergesi olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

DENİZ DERİNLİĞİ 5 BİN METREYİ AŞIYOR

Askeri yetkililer uçağın konumuna ilişkin bilgi vermekten kaçınsa da Carl Vinson ve Abraham Lincoln uçak gemilerinin tatbikat yaptığı alan, “Güney Çin Denizi Çanağı” adı verilen derin okyanus oluğunun bulunduğu bölgede yer alıyor.

Bölgede bazı noktalarda azami deniz derinliği 5 bin metreyi aşıyor. Uzmanlar enkazı bu kadar derin bir yerden çıkarmanın aylar sürebileceğine dikkati çekiyor.

Merkezi Pekin’de bulunan Güney Çin Denizi Araştırma İnisiyatifi (SCPI) adlı düşünce kuruluşu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, tatbikatın yapıldığı günlerdeki uydu fotoğrafları ile gemi ve uçak hareketlerine dair kayıtlardan yola çıkarak, kazanın 24 Ocak Pazartesi sabah saatlerinde, Filipinler’in Luzon Adası’nın yaklaşık 100 deniz mili (185 kilometre) batısında, Filipinler’in de egemenlik iddia ettiği, Çin kontrolündeki Scarborough Sığlığı’nın 50 ila 70 deniz mili (92 ila 129 kilometre) kuzey doğusunda gerçekleştiğinin tahmin edildiğini bildirdi.

SCPI ayrıca, ABD’nin dün sabah bölgeye aralarında yüksek irtifada uzun süreli seyir yapabilen “MQ-4C” tipi insansız hava aracının da olduğu en az 6 istihbarat keşif uçağı ve hava aracını bölgeye yolladığı bilgisini aktardı.

Uçakların ve hava araçlarının, enkaz arama faaliyetine destek dışında bölgedeki olası yabancı askeri ve sivil unsurların hareketlerini izlemek amacıyla gönderilmiş olabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

BU, F-35’LERİN DÖRDÜNCÜ KAZASI

Carl Vinson gemisindeki kaza, Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen F35 savaş uçaklarının yaptığı bilinen 4. kaza oldu.

Daha önce Nisan 2019’da Japonya’ya ait bir F35 Pasifik Okyanusu’nda, Kasım 2021’de ise İngiltere’ye ait bir F35 Akdeniz’de kaza yapmış, bu ay başında ise Güney Kore’ye ait bir F35A eğitim uçuşu sırasında acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.

Öte yandan ABD Donanmasına ait nükleer güçle çalışan USS Connecticut denizaltısı 2021 Ekim’de Güney Çin Denizi’nde seyrederken, bilinmeyen bir su altı dağına çarparak ciddi hasar görmüştü.

GÜNEY ÇİN DENİZİ ANLAŞMAZLIĞI

Çin, 1947’de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’i üzerinde hak iddiasında bulunurken, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere aralarında Vietnam, Brunei ve Malezya’nın da bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik iddiasına dayanarak adalara üsler inşa etmesine, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.