DOLAR 32,8071 -0.15%
EURO 35,6577 -0.21%
ALTIN 2.528,71-0,63
BITCOIN 21662060,07%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dikkuyruk ördeği, Burdur Gölü’nü artık terk etti

Dikkuyruk ördeği, Burdur Gölü’nü artık terk etti

ABONE OL
Ocak 29, 2022 09:12
Dikkuyruk ördeği, Burdur Gölü’nü artık terk etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yakın zamana kadar Burdur Gölü, nesli tehlikedeki dikkuyruk ördeğinin en önemli kışlama alanlarından biriydi. Ancak Türkiye’nin yedinci büyük gölü olan ve 50 yılda yüzeyinde yüzde 46 azalma yaşanan Burdur Gölü’nde, 2 yıldır nesli tehlike altındaki türlerden dikkuyruk ördeğine rastlanmadı. Bir dönem adı Burdur’la özdeşleşen ve adına şenlikler düzenlenen dikkuyruk ördekleri, kışladıkları Burdur Gölü’nü terk etti.

ÖNCEKİ YILLARDA BİNLERCE DİKKUYRUK ÖRDEĞİ BURDUR GÖLÜ’NDE KIŞLIYORDU
Göl ve çevresinde araştırma yapan Kuş Bilimci Lale Aktay Sözüer, önceki yıllarda binlercesinin gözlendiği Burdur Gölü’nde dikkuyruk ördeğine son dönemde rastlanmadığını dile getirdi.

22 YILDIR DÜZENLİ KUŞ SAYIMI YAPILIYOR

“BURDUR GÖLÜ, TÜRKİYE’DE RAMSAR SÖZLEŞMESİ’YLE KORUMA ALANI STATÜSÜ KAZANMIŞ İLK SULAK ALANLARDAN”
Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur 6’ncı Bölge Müdürlüğü bünyesinde envanter çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Sözüer, şunları söyledi: “Burdur Gölü, Türkiye’de Ramsar Sözleşmesi’yle koruma alanı statüsü kazanmış ilk sulak alanlardan biri. Bu statüyü kazanmasındaki en önemli etkenlerden biri de dikkuyruk ördeği.

Yakın zamana kadar Burdur Gölü, nesli tehlikedeki dikkuyruk ördeğinin en önemli kışlama alanlarından biriydi. Yakın geçmişe kadar popülasyonunun yüzde 70’i burada kışlıyordu.

Bizler de her kış sayımlarımızda bunları gözlemleyip, kayıt altına alıyorduk.

DİKKUYRUK ÖRDEĞİ SON 7 YILDIR GÖRÜLMEDİ
Son 7 yılda gölümüzde dikkuyruk ördeği yok.

7 yıl içerisinde sadece 2019’da 18 birey mevcuttu. Bölgedeki tatlı su göllerinde de üreme zamanlarında birer ikişer çift görüyorduk.

Artık hiçbirinde dikkuyruk ördeğini kayıt altına alamıyoruz. Dünya ve ülke genelinde değerlendirdiğimizde popülasyonun düşüşte olduğunu görüyoruz.”

GÖL YÜZEYİ 50 YILDA YÜZDE 46 AZALDI
Burdur Gölü’nde 50 yıl ele alındığında su seviyesinin 18 metre düştüğünü, yüzeyinin yüzde 46 azaldığına dikkati çeken Sözüer, “Bu da göldeki tüm canlıları, yaşamı etkiliyor.

Bunlardan biri de dikkuyruk. Göldeki tuzluluk arttı, biyotada (bitkisel ve hayvansal yaşam) değişimler var. Besin tuzlarındaki oran arttı. Tüm bunlar gölde su kuşu tür sayısında da toplam sayıda da düşüşü açıklayan sebeplerden ama dikkuyruk özelinde göldeki değişimlerin bütüncül şekilde ele alınması gerekiyor.

Ülkemizdeki ve dünyadaki ürediği ve kışladığı alanları değerlendirmek gerekiyor.” diye konuştu.

MARMARA BÖLGESİ’NDE VARLAR
Dikkuyruk ördeğinin üreme döneminde Doğu Anadolu ve İç Anadolu’daki küçük, sığ, tatlı su göllerinde fazla olmasa da üreyen popülasyonu olduğunu anlatan Sözüer, “Ülke genelinde kışlama alanlarına baktığımızda toplamda düşüşten bahsedebiliriz.

Özellikle son yıllarda Marmara Bölgesi’nde kışlayan popülasyondan bahsedebiliriz, ancak Burdur Gölü’nde artık dikkuyrukları göremiyoruz.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.