DOLAR 33,0926 0.17%
EURO 36,2308 0.45%
ALTIN 2.614,39-0,27
BITCOIN 2136616-0,75%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BAŞARILI ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN İP UÇLARI

BAŞARILI ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN İP UÇLARI

ABONE OL
Şubat 6, 2022 23:00
BAŞARILI ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN İP UÇLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her ebeveyn çocuğunun başarılı birer birey olarak yetişmesi için çabalar. Çocukluk çağının uzun yıllarını kapsayan okul hayatı, ebeveynler için de muammalarla dolu bir süreçtir. Yaşamdaki gerçek başarı ve mutluluk; yaratma, sebat etme, yaşamın zorluklarına göğüs germe ve başkalarıyla sağlıklı iletişim kurarak çalışabilmekten geçer. Çocuklara bu becerileri bebeklikten itibaren kazandırmak genel ve okul başarısını artırmanın temelini teşkil eder.

YÖNETME İŞLEVİ BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN

Yönetme işlevi becerileri nelerdir? ; dikkat etme, planlama, sorun giderme, çoklu görev yapabilme, duyguları kontrol etme, müzakere etme ve hazzı geciktirme gibi koşulları kontrol etme becerileridir. Bu beceriler çocukların büyüdükçe öğrendikleri becerilerken aynı zamanda öğretilebilecek ve pekiştirilebilecek becerilerdir.

Yönetim işlevi becerileri nasıl geliştirilir?; Ebeveynler olarak  çocuklarınızla yapabileceğiniz bazı aktivite ve oyunlarla bu yetenekler geliştirilebilir. Bu aktive ve oyunların çoğu kendi hayal gücünü kullanmaya ve başkalarıyla etkileşime girme gibi becerileri geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Ancak etkin olarak fayda sağlanabilmesi için dikkat dağıtıcı cihaz ve araçların kapalı olmasına önem verin. Çocuklarınızın bu oyunlara odaklanması sağlayarak maksimum fayda elde edebilirsiniz. Günümüzdeki teknolojik bağımlılık ile birlikte, çocukları bu araçlardan uzak tutmak zor gibi görünse de çocuklarla geçirilen kaliteli zaman artırılarak ve kısıtlamalı prensipler getirilerek bu konuda başarı da artırılabilir.

ÇOCUKLARIN BAĞIMSIZ VE BAZEN BAŞARISIZ OLMALARINA İZİN VERİN

DAYANIKLILIKLARINI ARTTIRIN

EMPATİ KURMASINI  VE SOSYAL BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN

Kum havuzunda oynama yeteneği, başarı için anahtarıdır. Çünkü bu aktivite çocukların nasıl arkadaş edindikleri, arkadaşlıklarını nasıl sürdürdüklerini, başkalarını dinlemeyi öğrendikleri, başkalarının düşüncelerini ve duygularını önemsemeyi öğrenmelerini gerektiren bir aktivitedir. Lütfen ve teşekkür alışkanlıklarını öğrenmekten, sosyal etkileşimleri içeren aktivitelere katılmaya, topluluğa ve gönüllü aktivitelere katılmaya kadar, anne ve babalar için çocuklarının bu becerileri geliştirmesinin birçok yolu vardır. Bu çalışmalar aynı zamanda çocuklar için iyi bir örnek belirlemede de her zaman yardımcı olmaktadır.

YARATICILIĞINI VE MERAKINI TEŞVİK EDİN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.