DOLAR 33,0956 0.18%
EURO 36,2571 0.5%
ALTIN 2.614,00-0,28
BITCOIN 2136306-0,26%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Açılışa sayılı günler kala 1915 Çanakkale Köprüsü’nde son çalışmalar

Açılışa sayılı günler kala 1915 Çanakkale Köprüsü’nde son çalışmalar

ABONE OL
Şubat 6, 2022 12:36
Açılışa sayılı günler kala 1915 Çanakkale Köprüsü’nde son çalışmalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın mega projelerinden olan ve temeli 18 Mart 2017’de atılan, otoyol kesimi ile yaklaşım viyadükleri aşınma seviyesinde tamamlanan Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasındaki “1915 Çanakkale Köprüsü”nde sona yaklaşıldı.

ÇANAKKALE BOĞAZI’NIN GERDANLIĞI
“Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığı” olarak nitelendirilen proje için Asya yakasında bulunan Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında yer alan Gelibolu Sütlüce mevkilerindeki şantiyelerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerinin yanı sıra 559’u mühendis 4 bin 62 personel ile 550 iş makinesi çalışıyor.

TOPLAM 101 KİLOMETRE OTOYOL
Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol Projesi kapsamında yer alan Malkara-Çanakkale otoyol kesimi yap-işlet-devret projesi 89 kilometre otoyol, 12 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometre uzunluğunda bulunuyor. Proje, Malkara yerleşiminin güneyinden Şarköy ilçesinin batısından geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Sütlüce-Şekerkaya mevkileri arasındaki 1915 Çanakkale Köprüsü ile Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkisine ulaşacak. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de bulunduğu otoyol tamamlandığında İstanbul’u Çanakkale’ye, sonrasında da Kuzey Ege’ye bağlayacak Türkiye’nin en prestijli projelerinden biri hayata geçirilmiş olacak.

ULAŞIMDAKİ ENTEGRASYON, KALİTEYİ ARTIRACAK
Otoyol ve 1915 Çanakkale Köprüsü, Türkiye ekonomisinin en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerinin kara yolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayarak, bu bölgelerde ekonomik gelişime ve sanayinin ihtiyaç duyduğu dengeli bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına imkan sunacak.

PROJEDE BİR ASMA KÖPRÜNÜN DIŞINDA BİRÇOK OLUŞUM DAHA VAR
Proje kapsamında bir asma köprü, iki yaklaşım viyadüğü, iki betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 6 hidrolik köprü, 43 üst geçit, 40 alt geçit, çeşitli ebatlarda 236 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, iki bakım işletme merkezi ve 5 ücret toplama istasyonu inşa edildi.

DENİZ TABANINA 368 ÇELİK KAZIK
Asma köprü ve otoyol güzergahında yapım çalışmaları devam ediyor.

1915 Çanakkale Köprüsü kule kesonlarının konumlandırıldığı alanda deniz dibi tarama çalışmaları tamamlandı. Kule keson temellerinin konumlandırıldığı alandaki deniz tabanında zemin iyileştirmesi için Asya kulede 165, Avrupa’da ise 203 olmak üzere 2,5 metre çapındaki 368 çelik kazık çakıldı.

Ana kablo imalatları kapsamında orta açıklıklarda 288, yan açıklıklarda ilave 16 kablo demeti ile toplam 304 kablo demetinden oluşan ana kablo montajı ile tabliyeleri ana kabloya bağlayan kelepçe ve askı halatı montaj çalışmaları da sonlandı. Ana kabloyu dış etkilerden de koruyacak tel sargı çalışmaları sürüyor.

SEYİT ONBAŞI’NIN TOP MERMİSİ ZİRVEYE YERLEŞTİRİLECEK
Tabliye boya ve rüzgar bariyerlerinin montaj çalışmaları da devam ediyor. 318 metre yüksekliğindeki çelik kulelerin üzerine yerleştirilecek 16 metre uzunluğundaki, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil eden mermi figürü Çimtaş firması tarafından Gemlik fabrikalarında hazırlanıyor.

1915 Çanakkale Köprüsü hariç olmak üzere otoyol kesimi ve yaklaşım viyadüklerinin tamamı aşınma (BSK) seviyesinde tamamlanırken, asma köprüdeki üst yapı imalatları gerçekleştiriliyor.

SİMGELERİN KÖPRÜSÜ
Özellikleri itibarıyla “simgelerin köprüsü” olarak anılan, mühendisliğindeki detaylarla öne çıkan “dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü” olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılına atıfla 2023 metre olarak tasarlandı.

KULE BAĞLANTILARI TÜRK BAYRAĞI RENGİNDE
Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada kulelerin üst kısmı, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

İki ayak aralığına ilaveten 770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsünün uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak. “2×3” şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 3,5 metre yüksekliğe sahip.

Tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yolları, bakım onarım amacıyla kullanılacak.

“TARİHE GEÇECEK”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açıklamada, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalarda sona yaklaşıldığını belirtti.

“Çanakkale’nin gerdanlığına kavuşmasına sayılı günler kaldı.” ifadesini kullanan Karaismailoğlu, proje tamamlandığında köprünün, “dünyada 2 bin metre orta açıklığın üzerinde ikiz tabliye olarak dizayn ve inşa edilen ilk köprü” olarak tarihe geçeceğini aktardı.

DÜNYANIN EN YÜKSEK KULESİNE SAHİP ASMA KÖPRÜSÜ
1915 Çanakkale Köprüsü’nün, Seyit Onbaşı mermi figürleriyle 334 metreye ulaşan kule yüksekliğiyle “dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü” olacağına işaret eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti: “Çanakkale Boğazı’nın yakut gerdanlık gibi taşıyacağı köprümüz, milli bağımsızlık bayrağını taşıyan, dünyayla rekabet eden yeni Türkiye’nin en güzel, en doğru eserlerinden biri olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü ulaşım, ticaret ve kalkınma hedeflerine hizmet eden bir proje olmanın çok ötesindedir. Bu eser, aziz şehitlerimizin hatırasını da bağrında taşıyan eşsiz bir abide; destan yazan ecdadımıza bir armağan olacak.”

“1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ HEM BÖLGESİNİN HEM DE TÜRKİYE’NİN KALKINMASINA CİDDİ FAYDALAR SAĞLAYACAK”
Gelecekte görmeyi hedefledikleri “Türkiye” fotoğrafını daha da netleştirdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bütünsel kalkınma odaklı mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen, yeni, etkin ve dünyayı coğrafyamıza entegre etmeyi hedefleyen iddialı bir sürecimiz var ve bu süreci ulaşımın her modunda başarıyla yönetiyoruz.

1915 Çanakkale Köprüsü hem bölgesinin hem de Türkiye’nin kalkınmasına ciddi faydalar sağlayacak.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.